CTF

MİT Kriptoloji Soruları Çözümü

Merhaba. Bugün Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) internet sitesinden yayınlanan örnek kriptoloji sorularının çözümlerini yapacağım. İlk olarak aşağıya Milli İstihbarat Teşkilatı internet sitesinde yer alan soruların görselini inceleyelim.

Görselde yer alan soruları incelediğimizde Caesar şifreleme tekniği, Route şifreleme tekniği ve Vigenere şifreleme tekniğinin kullanıldığını görmekteyiz.

Soru 1: Birinci soruda anahtar değer 5 olarak verilmiş. Şifreli metnimiz “CEZES NĞNS LIÜ ES LIÜ ÇIÜHI” bu harflerin alfabedeki sayısal sıralarını bulalım. Sonuç aşağıdaki gibi olmaktadır.

HarfSırası
C3
E6
Z29
E6
S22
N17
Ğ9
N17
S22
L15
İ12
Ü26
E6
S22
L15
İ12
Ü26
Ç4
İ12
Ü26
H10
İ12

Anahtar değer 5 olduğu için bu sıralardan 5 geriye giderek şifreli metni çözebiliriz. Sonuç olarak Milli İstihbarat Teşkilatı Ana sayfasında da yazılı olan “VATAN İÇİN HER AN HER YERDE” sonucu ortaya çıkmaktadır.

Soru 2: Bu soruda “MERHABA” kelimesini anahtar 3 olacak şekilde Caesar şifreleme tekniği ile şifrelediğimizde ortaya çıkan şifreli metin istenmektedir. Verilen kelimeyi 3 anahtarına göre kaydırdığımızda sonuç “ÖĞTJÇDÇ” şeklinde çıkmaktadır.

Soru 3: Bu soruda “AİRERXXEDRANNVATÇEHEYNHİ” metni verilmekte ve Route tekniği ile yatay uzunluk birimi 4 seçilerek saat yönünde spiral olarak şifrelendiğini belirtilen bir metin verilmektedir. Sonuç olarak düz metin “VATAN İÇİN HER AN HER YERDE” olarak elde edilmektedir.

Soru 4: Bu soruda “MÇİRY İİNEE TNHHR VAEND ATRAE” burada yer alan şifreli metin verilmekte.

MÇİRY 
İİNEE 
TNHHR 
VAEND 
ATRAE

Burada metni alt alta yazıp daha sonra sol en üstten başlayarak aşağı doğru birbirini takip ederek okuduğumuzda “MİT VATAN İÇİN HER AN HER YERDE” yazısı karşımıza çıkmaktadır.

Soru 5: Burada bize aşağıda yer alan şifrelenmiş metin verilmekte.

ÖDOPÇEARREJNSĞKTHJÇIUFIN
PŞIUNJEPVÖGÖMUUSPJZÖYCÇYNRĞJNTHUSÜIJFFNĞÖAOÖSAİLEKHUI
ÜNCUPPBSÖNTLSHÇÖÖRÜİDDBMLAYAYLTIOÖRND
TPRBJUEDYĞHELTAÖFĞRBEJTBUDPZIJVZVİOÜPCŞOSNNHMŞTFJİUACOOISESKSUMÇÜ
LBZOBMÇFKZVÇÇZCÖOĞSİCSTLÜ

Daha sonrasında ise bu metnin yanında bize bir tablo verilmekte ve sorunun 4. sorunun cevabı ve tablo ile çözüleceği söylenmektedir. İlk olarak verilen şifreli metni tabloya göre 2 aşamada çözeceğim. Bunlar aşağıdaki gibi olacak:

  • Şifreli Metni Bölmek: Her şifreli harf, tablodaki belirli bir hücreye karşılık gelir. Bu hücreyi bulmak için şifreli metindeki harfi kullanacağız.
  • Tablodaki Hücreyi Bulmak: Her şifreli harf için tablonun satır ve sütun başlıklarını kullanarak tabloyu tararız.

Bu adımlar sonrasında ise 4. sorunun cevabının bir anahtar olduğunu düşünüyorum. Tekniğine baktığımda Vigenere şifreleme ile çözülebileceğini düşünüyorum. Anahtarımız ise 4. sorunun cevabı ancak Klasik Vigenere tablosu yerine soruda verilen tabloyu kullanmamız gerekmekte.

İlk olarak şifreli metnimizi ve anahtarımızı alt alta yazalım. Daha sonrasında tabloyu düzenleyip onun üzerinde kesişen harfleri alarak şifreli metni çözeceğiz.

Şifreli metin ve anahtar eşleşmemiz bu şekilde olmaktadır. Daha sonra verilen tabloyu düzenleyip tek tek harfleri okumamız gerekiyor.

ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ
AAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKML
BLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKM
CMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNK
ÇKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJN
DNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJ
EJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİO
FOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİ
GİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖ
ĞÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPI
HIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHP
IPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRH
İHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞR
JRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGSĞ
KĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞGS
LSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞG
MGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETFŞ
NŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUETF
OFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUET
ÖTFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDUE
PETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜDU
RUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜD
SDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇÜ
ŞÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCVÇ
TÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYCV
UVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBYC
ÜCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZBY
VYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZB
YBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLAZ
ZZBYCVÇÜDUETFŞGSĞRHPIÖİOJNKMLA

Tablonun düzenlenmiş hali bu şekilde olacak. Tabloyu tek tek sorudakine uygun olarak düzenlemek biraz zaman alıyor. En üst satır ve En sol sütun hariç bize soruda verilen tablo olacak şekilde Türkçe alfabeyi yerleştiriyoruz.

Tabloda yeşil ile başlayan kısmımız anahtarımızda yer alan harfleri alacağımız kısım. Kırmızı olan kısım ise şifreli metindeki harfleri alacağımız kısım olacak.

Şifreli metnimizin bir kısmını aşağıdaki anahtar ve metin eşleştirmesi ile tablomuzu eşleştirerek kesiştiği kısımlardaki harfleri alarak çözelim.

Şifreli Metin: ÖDOPÇEARREJNSĞKTHJÇIUFINPŞIUNJEPVÖGÖMUUSP
Anahtar      : MİTVATANİÇİNHERANHERYERDEMİTVATANİÇİNHERA
Açık Metin   : KÜÇÜKHANIMLARKÜÇÜKBEYLERSİZLERHEPİNİZGELE

Tabloda ilk harfi bulmak için anahtar bölümünde yer alan alfabemizden M harfi, şifreli metin bölümümüzden Ö harfini alıyoruz ve kesiştikleri yere bakıyoruz ve K harfini elde ediyoruz. İlk harfimiz K. Bu şekilde tüm metni eşleştirip Vigenere ile şifrelenen metnimizi çözmüş oluyoruz.

KÜÇÜKHANIMLARKÜÇÜKBEYLERSİZLERHEPİNİZGELECEĞİNBİRGÜLÜYILDIZIVEİKBALIŞIĞISINIZMEMLEKETİASILIŞIĞABOĞACAKOLANSİZSİNİZKENDİNİZİNNEKADARÖNEMLİDEĞERLİOLDUĞUNUZUDÜŞÜNEREKONAGÖREÇALIŞINIZSİZLERDENÇOKŞEYBEKLİYORUZ

Metnimizin en son çözülmüş hali bu şekilde olmaktadır. Sorular içerisinde diğerlerine kıyasla en uğraş vereceğimiz soru son soruydu. Tablo ve anahtar verildiğini gördüğümüzde Vigenere olduğunu anlamak zor olmadı. Daha erken çözmek isterdim fakat işlerden vakit bulup ancak sonlandırdım :).

Başka yazılarda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 4 =

Başa dön tuşu