CTF

Hackthebox Stego Challenges “Digitalcube” Çözüm

Merhaba. Bu yazımda hackthebox üzerinden Stego Challenges içinde ilki olan “digitalcube” çözümü yapacağım ancak öncelikle stegonografi (veri gizleme) nedir bundan bahsedelim.

Stegonografi Nedir ?

Steganografi, mesajı gömme yoluyla bilgiyi saklama sanatı ve bilimidir. Bu yaklaşım, bir nesnenin içerisine bir verinin gizlenmesi olarak da tanımlanabilir. Bu yaklaşımla ses, sayısal resim, video görüntüleri üzerine veri saklanabilir. Görüntü dosyaları içerisine saklanacak veriler metin dosyası olabileceği gibi, herhangi bir görüntü içerisine gizlenmiş başka bir görüntü dosyası da olabilir. Bu yaklaşımda içine bilgi gizlenen ortama örtü verisi (cover-data), oluşan ortama da stego-metin (stego-text) veya stego-nesnesi (stego-object) denmektedir.

Steganografi de amaç, bir mesajın varlığını saklamak ve bir “covert channel (örtülü kanal)” yaratmaktır. Bu yüzden steganografi, amacı mesajın içeriğini saklamak olan kriptolojinin bir parçası olarak görülebilir. Bununla birlikte bu iki tekniği beraber kullanmakta mümkündür. Bunun için gizli mesaj önce encrypt edilir (şifrelenir), sonra steganografik yöntemlerle dijital bir verinin içerisine saklanabilir.

Alıntı : Selda BERKER

DİGİTALCUBE ÇÖZÜM

Çözüm videosuna aşağıdan erişebilirsiniz. NOT: Video kapağında yer alan web sitesi, eski web sitem olduğu için video kapak resminde yazmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =

Başa dön tuşu