CTF

Milk’s Best Friend – CTFLEARN

Merhaba. Bu yazımda CTFLEARN platformunda yer alan ve forensic kategorisinde yer alan “Milk’s Best Friend” isimli ctfi çözeceğim. Bu ctf te bize bir görsel verilmekte ve bu görsel içerisinden flagı yakalamamız söylenmektedir. Herhangi bir ipucu verilmemektedir. Soru ilk aşamada aşağıdaki gibidir. (soruyu çözdüğüm için yeşil renginde)

İlgili bağlantıya gittiğimizde bize aşağıdaki görseli vermektedir.

Bu görseli ilk gördüğümüzde klasik olarak aklımıza gelenler exif bilgisine bakmak, stringlerine göz atmak, foto forensic yaparak renkleriyle oynamak piksellerine bakmak vs. bir çok şey sayabiliriz. Bunlara bakarken sonrasında binwalk ile dosyayı kontrol ediyorum.

Görüntünün içerisinde bir rar (RAR archive data) dosyası olduğunu görüyoruz. Görüntü içindeki rar dosyasını çıkarmak için aşağıda yazılı komutu kullanıyorum.

binwalk --run-as=root -D 'rar archive:rar' oreo.jpg

Bu komutu çalıştırdığımda “_oreo.jpg.extracted” isminde aşağıdaki dosya oluşuyor. İçerisinde yer alan rar dosyasını ilgili klasöre çıkarıyorum ve ikinci bir görsel ve not elde ediyorum.

Flag not defteri içerisinde değil. İkinci görselin exif verilerine baktığımda bir şey göremiyorum. Daha sonra stringlerine göz atıyorum flagı ele geçiriyorum.

Oldukça zevkli bir çözüm oldu. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − seven =

Başa dön tuşu